Home Page

District Ward Results 2015

Below are the latest results for the District Ward Elections which took place on 7th May.

 ABBEY HILL Ward (1 seat)  Votes  Elected
 Joanne DONNELLY  Labour Party 480  Elected
 Shaun HARTLEY  Conservative Party  184  
 Andrew Victor MEAKIN  Liberal Democrats  316  
 Warren Thomas NUTTALL  Independent  99  
 Moira Jean SANSOM  UK Independence Party (UKIP)  281  
       
 Eligible Electorate  2363    
 Votes Cast  1363     
 Rejected Papers  3    
 Voter Turnout  57.68%    
       
 ANNESLEY & KIRKBY WOODHOUSE Ward (2 seats)    
 Don DAVIS  Labour Party 1377   Elected
 Donna Samantha Jane GILBERT  Labour Party 1208   
 Steve HARE  Liberal Democrats 1098   
 Wendy Brenda Marina Elizabeth HARVEY  UK Independence Party (UKIP) 1022   
 Rachel Elisabeth MADDEN  Liberal Democrats 1569   Elected
       
 Eligible Electorate  5735    
 Votes Cast  6274    
 Valid Ballot Papers  3779    
 Rejected Papers  40    
 Voter Turnout  66.6%    
       
 ASHFIELDS Ward (1 seat)    
 John Matson BAKER  Conservative 267   
 Eric HETHERINGTON  Independent 184   
 Mike HOLLIS  Labour Party 487   
 Tom HOLLIS  Liberal Democrats 914   Elected
       
 Eligible Electorate  2844    
 Votes Cast  1856    
 Rejected Papers  4    
 Voter Turnout  65.26%    
       
 CARSIC Ward (1 seat)    
 Cathy MASON  Labour Party 904   Elected
 Rachel Michelle SAXELBY  Conservative Party 221   
 Daniel Frederick WILLIAMSON  Liberal Democrats 305   
       
 Eligible Electorate  2852    
 Votes Cast  1441    
 Rejected Papers  12    
 Voter Turnout  50.56%    
       
 CENTRAL & NEW CROSS Ward (2 seats)    
 Amanda BROWN  Labour Party 1221   Elected
 Tim BROWN  Labour Party 1139   Elected
 Samantha Kay DEAKIN  Liberal Democrats 701   
 Barrie Jane HICKMAN  Liberal Democrats 601   
 Ian Charles STOKES  UK Independence Party (UKIP) 758   
       
 Eligible Electorate  5210    
 Votes Cast  4420    
 Valid Ballot Papers  2671    
 Rejected Papers  33    
 Voter Turnout  51.9%    
       
 HUCKNALL CENTRAL Ward (2 seats)    
 Jim BLAGDEN  Hucknall First Community Forum 240   
 Ken COTHAM  Liberal Democrats 205   
 Alex CULLIN  Conservative Party 932   
 Thomas IRVINE  UK Independence Party (UKIP) 860   
 Lachlan Stuart MORRISON  Labour Party 1363   Elected
 Nicolle Sibysiso NDIWENI  Labour Party 1196   Elected
 Steven James SADLER  UK Independence Party (UKIP) 652   
 Dave SHAW  Hucknall First Community Forum 229   
 Dan TYSOE  Conservative Party 652   
       
 Eligible Electorate  5273    
 Votes Cast  6329    
 Valid Ballot Papers  3360    
 Rejected Papers  19    
 Voter Turnout  63.72%    
       
 HUCKNALL NORTH Ward (3 seats)    
 Michael John ASHTON  UK Independence Party (UKIP) 1067   
 Rachel Lucy BISSETT  Labour Party 1797   Elected
 Ben BRADLEY  Conservative Party  1673   Elected
 Lisa Jane BROWN  Green Party 435   
 Rachael CLARKE  Hucknall First Community Forum 506   
 Rebecca-Anne CULLIN  Conservative Party 1513   
 Robert Nigel GOW  Hucknall First Community Forum 482   
 James Christopher GRUNDY  Labour Party 1517   
 Ian MORRISON  Labour Party 1509   
 Mick MURPHY  Conservative Party 1820   Elected
 John Morton Anthony WILMOTT  Hucknall First Community Forum 741   
       
 Eligible Electorate  7462    
 Votes Cast  13060    
 Valid Ballot Papers  5128    
 Rejected Papers  30    
 Voter Turnout  68.71%    
       
 HUCKNALL SOUTH Ward (2 seats)    
 Tony ARNOLD  Conservative Party 1023   
 Alison Margaret IRVINE  UK Independence Party (UKIP) 879   
 Trevor Charles LOCKE  Hucknall First Community Forum 343   
 Lauren Amber MITCHELL  Labour Party 1434   Elected
 Keir Alexander MORRISON  Labour Party 1218   Elected
 Trevor Ronald PEAT  Conservative Party 1028   
 John Wiliiam STOUT  Hucknall First Community Forum 261   
       
 Eligible Electorate  5412    
 Votes Cast  6186    
 Valid Ballot Papers  3431    
 Rejected Papers  14    
 Voter Turnout  63.40%    
       
 HUCKNALL WEST Ward (3 seats)    
 Chris BARON  Labour Party 1641   Elected
 Danielle Louisa CHANCE  Labour Party 1550   
 Kerry HUMPHREYS  Labour Party 1511   
 Jeffery MILLS  UK Independence Party (UKIP) 1060   
 Anthony James ROSTANCE  Conservative Party 1633   
 Kevin Thomas ROSTANCE  Conservative Party 1753   Elected
 Phil ROSTANCE  Conservative Party 1657   Elected
 Harry Selby TOSELAND  Hucknall First Community Forum 333   
 Jean Rose TOSELAND  Hucknall First Community Forum 336   
 Ian Geoffrey YOUNG  Hucknall First Community Forum 302   
 Ray YOUNG  UK Independence Party (UKIP) 725   
       
 Eligible Electorate  6951    
 Votes Cast  12498    
 Valid Ballot Papers  4629    
 Rejected Papers  26    
 Voter Turnout  66.59%    
       
 HUTHWAITE & BRIERLEY Ward (2 seats)    
 Lee ANDERSON  Labour Party 1168   Elected
 Rob DELLA-SPINA  Conservative Party 709   
 Mandy Irene HERNON  Liberal Democrats 728   
 Malc HULL  Independent 371   
 Glenys Christina MAXWELL  Labour Party 1147   Elected
 Mark David MELLOR  Independent 423   
 Roger MORTON  Green Party 236   
 Dave WALTERS  Liberal Democrats 742   
 Anna-Marie WILSON  Independent 442   
       
 Eligible Electorate  5657    
 Votes Cast  5966    
 Valid Ballot Papers  3444    
 Rejected Papers  46    
 Voter Turnout  60.88%    
       
 JACKSDALE Ward (1 seat)    
 Christian Richard CHAPMAN  Liberal Democrats 562   Elected
 David Bernard MARTIN  Selston Parish Independents 489   
 Liz MAYS  Labour Party 537   
       
 Eligible Electorate  2594    
 Votes Cast  1612    
 Rejected Papers  24    
 Voter Turnout  62.14%    
       
 KINGSWAY Ward (1 seat)    
 Adam Peter BRADDOW  Liberal Democrats 754   
 Mike SMITH  Labour Party 762   Elected
       
 Eligible Electorate  2466    
 Votes Cast  1555    
 Rejected Papers  39    
 Voter Turnout  63.06%    
       
 KIRKBY CROSS & PORTLAND Ward (1 seat)    
 Jamie David BELL  Liberal Democrats 586   
 Tony BROWN  UK Independence Party (UKIP) 499   
 Cheryl BUTLER  Labour Party 769   Elected
 Mark John HARRISON  Green Party 104   
       
 Eligible Electorate  2994    
 Votes Cast  1976    
 Rejected Papers  18    
 Voter Turnout  66.00%    
       
 LARWOOD Ward (1 seat)    
 Linford Martyn GIBBONS  Labour Party 479   
 Austin HERNON  UK Independence Party (UKIP) 224   
 Paul Andrew SHERIDAN  Conservative Party 246   
 Jason Bernard ZADROZNY   842   Elected
       
 Eligible Electorate  2663    
 Votes Cast  1798    
 Rejected Papers  7    
 Voter Turnout  67.52%    
       
 LEAMINGTON Ward (1 seat)    
 David Jonathan GRIFFITHS  Labour Party 986   Elected
 Paul JONES  Liberal Democrats 407   
       
 Eligible Electorate  2766    
 Votes Cast  1430    
 Rejected Papers  37    
 Voter Turnout  51.70%    
       
 SELSTON Ward (2 seats)    
 Mark Peter GIBSON  Liberal Democrats 306   
 Tom HUNT  Trade Unionists and Socialists Against Cuts 95   
 Steve MAYS  Labour Party 564   
 Christine Louise QUINN-WILCOX  Selston Parish Independents 738   
 John Robert STOCKS  Labour Party 617   
 Beverley Gail TURNER  Selston Parish Independents 1977   Elected
 Samuel Ralph WILSON  Independent 1427   Elected
       
 Eligible Electorate  5039    
 Votes Cast  5724    
 Valid Ballot Papers  3195    
 Rejected Papers  26    
 Voter Turnout  63.41%    
       
 SKEGBY Ward (2 seats)    
 Anthony Neil BREWER  Liberal Democrats 1121   Elected
 Barbara Eileen Anne HARRIS  UK Independence Party (UKIP) 948   
 Christine Wendy KIRKHAM  Labour Party 936   
 Olive PARKES  Liberal Democrats 958   
 Margaret Ann PATRICK  Independent 400   
 Paul ROBERTS  Labour Party 971   Elected
       
 Eligible Electorate  5370    
 Votes Cast  5334    
 Valid Ballot Papers  3313    
 Rejected Papers  32    
 Voter Turnout  61.69%    
       
 ST MARYS Ward (1 seat)    
 Jim ASPINALL  Labour Party 653   Elected
 Ray BUTTERY  Independent 326   
 Sara Jean CARSWELL  Liberal Democrats 487   
 April HOLMES  Trade Unionists and Socialists Against Cuts 56   
 Paul James SAXELBY  Conservative Party 273   
       
 Eligible Electorate  2896    
 Votes Cast  1809    
 Rejected Papers  14    
 Voter Turnout  62.47%    
       
 STANTON HILL & TEVERSAL Ward (1 seat)    
 Kevin Allan BALL  Labour Party 467   
 Trish PHLLIPS  Independent 365   
 Helen Ann SMITH  Liberal Democrats 637   Elected
       
 Eligible Electorate  2371    
 Votes Cast  1492    
 Rejected Papers  23    
 Voter Turnout  62.93%    
       
 SUMMIT Ward (2 seats)    
 John BAIRD  Independent 635   
 Jackie JAMES  Labour Party 1152   Elected
 Janet JEANES  UK Independence Party (UKIP) 838   
 John Russel KNIGHT  Labour Party 1172   Elected
 Russell Clarke WYKES  Independent 233   
 Richard Miroslaw ZADROZNY  Liberal Democrats 359   
       
 Eligible Electorate  5228    
 Votes Cast  4389    
 Valid Ballot Papers  2765    
 Rejected Papers  26    
 Voter Turnout  52.89%    
       
 SUTTON JUNCTION & HARLOW WOOD Ward (1 seat)    
 Steven Terence CARROLL  Labour Party 661   Elected
 Dawn Michelle GENT  Liberal Democrats 655   
 Sarah Elizabeth HEELEY  Conservative Party 430   
       
 Eligible Electorate  2729    
 Votes Cast  1783    
 Rejected Papers  37    
 Voter Turnout  65.34%    
       
 THE DALES Ward (1 seat)    
 Helen Joy HOLLIS  Labour Party 750   Elected
 Philip Ashley SMITH  Liberal Democrats 731   
       
 Eligible Electorate  2412    
 Votes Cast  1534    
 Rejected Papers  53    
 Voter Turnout  63.60%    
       
 UNDERWOOD Ward (1 seat)    
 Ricky-Lee COOKE  Labour Party 306   
 Wendy O'BRIEN  Liberal Democrats 456   
 Robert James SEARS-PICCAVEY  Selston Parish Independents 715   Elected
 Michelle Angela SIMS  Conservative Party 315   
       
 Eligible Electorate  2634    
 Votes Cast  1815    
 Rejected Papers  23    
 Voter Turnout  68.91%