Skip to sub navigation Skip to main content
Please note: We are currently experiencing technical issues with our bin collections calendar.

Election results 2015

A district election was held on 7 May 2015. The results are show on this page.

 

Ward Votes Elected
ABBEY HILL Ward (1 seat)    
Joanne DONNELLY Labour Party 480 Elected
Shaun HARTLEY Conservative Party 184  
Andrew Victor MEAKIN Liberal Democrats 316  
Warren Thomas NUTTALL Independent 99  
Moira Jean SANSOM UK Independence Party (UKIP) 281  
       
Eligible Electorate 2363    
Votes Cast 1363    
Rejected Papers 3    
Voter Turnout 57.68%    
       
ANNESLEY & KIRKBY WOODHOUSE Ward (2 seats)    
Don DAVIS Labour Party 1377 Elected
Donna Samantha Jane GILBERT Labour Party 1208  
Steve HARE Liberal Democrats 1098  
Wendy Brenda Marina Elizabeth HARVEY UK Independence Party (UKIP) 1022  
Rachel Elisabeth MADDEN Liberal Democrats 1569 Elected
       
Eligible Electorate 5735    
Votes Cast 6274    
Valid Ballot Papers 3779    
Rejected Papers 40    
Voter Turnout 66.6%    
       
ASHFIELDS Ward (1 seat)    
John Matson BAKER Conservative 267  
Eric HETHERINGTON Independent 184  
Mike HOLLIS Labour Party 487  
Tom HOLLIS Liberal Democrats 914 Elected
       
Eligible Electorate 2844    
Votes Cast 1856    
Rejected Papers 4    
Voter Turnout 65.26%    
       
CARSIC Ward (1 seat)    
Cathy MASON Labour Party 904 Elected
Rachel Michelle SAXELBY Conservative Party 221  
Daniel Frederick WILLIAMSON Liberal Democrats 305  
       
Eligible Electorate 2852    
Votes Cast 1441    
Rejected Papers 12    
Voter Turnout 50.56%    
       
CENTRAL & NEW CROSS Ward (2 seats)    
Amanda BROWN Labour Party 1221 Elected
Tim BROWN Labour Party 1139 Elected
Samantha Kay DEAKIN Liberal Democrats 701  
Barrie Jane HICKMAN Liberal Democrats 601  
Ian Charles STOKES UK Independence Party (UKIP) 758  
       
Eligible Electorate 5210    
Votes Cast 4420    
Valid Ballot Papers 2671    
Rejected Papers 33    
Voter Turnout 51.9%    
       
HUCKNALL CENTRAL Ward (2 seats)    
Jim BLAGDEN Hucknall First Community Forum 240  
Ken COTHAM Liberal Democrats 205  
Alex CULLIN Conservative Party 932  
Thomas IRVINE UK Independence Party (UKIP) 860  
Lachlan Stuart MORRISON Labour Party 1363 Elected
Nicolle Sibysiso NDIWENI Labour Party 1196 Elected
Steven James SADLER UK Independence Party (UKIP) 652  
Dave SHAW Hucknall First Community Forum 229  
Dan TYSOE Conservative Party 652  
       
Eligible Electorate 5273    
Votes Cast 6329    
Valid Ballot Papers 3360    
Rejected Papers 19    
Voter Turnout 63.72%    
       
HUCKNALL NORTH Ward (3 seats)    
Michael John ASHTON UK Independence Party (UKIP) 1067  
Rachel Lucy BISSETT Labour Party 1797 Elected
Ben BRADLEY Conservative Party 1673 Elected
Lisa Jane BROWN Green Party 435  
Rachael CLARKE Hucknall First Community Forum 506  
Rebecca-Anne CULLIN Conservative Party 1513  
Robert Nigel GOW Hucknall First Community Forum 482  
James Christopher GRUNDY Labour Party 1517  
Ian MORRISON Labour Party 1509  
Mick MURPHY Conservative Party 1820 Elected
John Morton Anthony WILMOTT Hucknall First Community Forum 741  
       
Eligible Electorate 7462    
Votes Cast 13060    
Valid Ballot Papers 5128    
Rejected Papers 30    
Voter Turnout 68.71%    
       
HUCKNALL SOUTH Ward (2 seats)    
Tony ARNOLD Conservative Party 1023  
Alison Margaret IRVINE UK Independence Party (UKIP) 879  
Trevor Charles LOCKE Hucknall First Community Forum 343  
Lauren Amber MITCHELL Labour Party 1434 Elected
Keir Alexander MORRISON Labour Party 1218 Elected
Trevor Ronald PEAT Conservative Party 1028  
John Wiliiam STOUT Hucknall First Community Forum 261  
       
Eligible Electorate 5412    
Votes Cast 6186    
Valid Ballot Papers 3431    
Rejected Papers 14    
Voter Turnout 63.40%    
       
HUCKNALL WEST Ward (3 seats)    
Chris BARON Labour Party 1641 Elected
Danielle Louisa CHANCE Labour Party 1550  
Kerry HUMPHREYS Labour Party 1511  
Jeffery MILLS UK Independence Party (UKIP) 1060  
Anthony James ROSTANCE Conservative Party 1633  
Kevin Thomas ROSTANCE Conservative Party 1753 Elected
Phil ROSTANCE Conservative Party 1657 Elected
Harry Selby TOSELAND Hucknall First Community Forum 333  
Jean Rose TOSELAND Hucknall First Community Forum 336  
Ian Geoffrey YOUNG Hucknall First Community Forum 302  
Ray YOUNG UK Independence Party (UKIP) 725  
       
Eligible Electorate 6951    
Votes Cast 12498    
Valid Ballot Papers 4629    
Rejected Papers 26    
Voter Turnout 66.59%    
       
HUTHWAITE & BRIERLEY Ward (2 seats)    
Lee ANDERSON Labour Party 1168 Elected
Rob DELLA-SPINA Conservative Party 709  
Mandy Irene HERNON Liberal Democrats 728  
Malc HULL Independent 371  
Glenys Christina MAXWELL Labour Party 1147 Elected
Mark David MELLOR Independent 423  
Roger MORTON Green Party 236  
Dave WALTERS Liberal Democrats 742  
Anna-Marie WILSON Independent 442  
       
Eligible Electorate 5657    
Votes Cast 5966    
Valid Ballot Papers 3444    
Rejected Papers 46    
Voter Turnout 60.88%    
       
JACKSDALE Ward (1 seat)    
Christian Richard CHAPMAN Liberal Democrats 562 Elected
David Bernard MARTIN Selston Parish Independents 489  
Liz MAYS Labour Party 537  
       
Eligible Electorate 2594    
Votes Cast 1612    
Rejected Papers 24    
Voter Turnout 62.14%    
       
KINGSWAY Ward (1 seat)    
Adam Peter BRADDOW Liberal Democrats 754  
Mike SMITH Labour Party 762 Elected
       
Eligible Electorate 2466    
Votes Cast 1555    
Rejected Papers 39    
Voter Turnout 63.06%    
       
KIRKBY CROSS & PORTLAND Ward (1 seat)    
Jamie David BELL Liberal Democrats 586  
Tony BROWN UK Independence Party (UKIP) 499  
Cheryl BUTLER Labour Party 769 Elected
Mark John HARRISON Green Party 104  
       
Eligible Electorate 2994    
Votes Cast 1976    
Rejected Papers 18    
Voter Turnout 66.00%    
       
LARWOOD Ward (1 seat)    
Linford Martyn GIBBONS Labour Party 479  
Austin HERNON UK Independence Party (UKIP) 224  
Paul Andrew SHERIDAN Conservative Party 246  
Jason Bernard ZADROZNY   842 Elected
       
Eligible Electorate 2663    
Votes Cast 1798    
Rejected Papers 7    
Voter Turnout 67.52%    
       
LEAMINGTON Ward (1 seat)    
David Jonathan GRIFFITHS Labour Party 986 Elected
Paul JONES Liberal Democrats 407  
       
Eligible Electorate 2766    
Votes Cast 1430    
Rejected Papers 37    
Voter Turnout 51.70%    
       
SELSTON Ward (2 seats)    
Mark Peter GIBSON Liberal Democrats 306  
Tom HUNT Trade Unionists and Socialists Against Cuts 95  
Steve MAYS Labour Party 564  
Christine Louise QUINN-WILCOX Selston Parish Independents 738  
John Robert STOCKS Labour Party 617  
Beverley Gail TURNER Selston Parish Independents 1977 Elected
Samuel Ralph WILSON Independent 1427 Elected
       
Eligible Electorate 5039    
Votes Cast 5724    
Valid Ballot Papers 3195    
Rejected Papers 26    
Voter Turnout 63.41%    
       
SKEGBY Ward (2 seats)    
Anthony Neil BREWER Liberal Democrats 1121 Elected
Barbara Eileen Anne HARRIS UK Independence Party (UKIP) 948  
Christine Wendy KIRKHAM Labour Party 936  
Olive PARKES Liberal Democrats 958  
Margaret Ann PATRICK Independent 400  
Paul ROBERTS Labour Party 971 Elected
       
Eligible Electorate 5370    
Votes Cast 5334    
Valid Ballot Papers 3313    
Rejected Papers 32    
Voter Turnout 61.69%    
       
ST MARYS Ward (1 seat)    
Jim ASPINALL Labour Party 653 Elected
Ray BUTTERY Independent 326  
Sara Jean CARSWELL Liberal Democrats 487  
April HOLMES Trade Unionists and Socialists Against Cuts 56  
Paul James SAXELBY Conservative Party 273  
       
Eligible Electorate 2896    
Votes Cast 1809    
Rejected Papers 14    
Voter Turnout 62.47%    
       
STANTON HILL & TEVERSAL Ward (1 seat)    
Kevin Allan BALL Labour Party 467  
Trish PHLLIPS Independent 365  
Helen Ann SMITH Liberal Democrats 637 Elected
       
Eligible Electorate 2371    
Votes Cast 1492    
Rejected Papers 23    
Voter Turnout 62.93%    
       
SUMMIT Ward (2 seats)    
John BAIRD Independent 635  
Jackie JAMES Labour Party 1152 Elected
Janet JEANES UK Independence Party (UKIP) 838  
John Russel KNIGHT Labour Party 1172 Elected
Russell Clarke WYKES Independent 233  
Richard Miroslaw ZADROZNY Liberal Democrats 359  
       
Eligible Electorate 5228    
Votes Cast 4389    
Valid Ballot Papers 2765    
Rejected Papers 26    
Voter Turnout 52.89%    
       
SUTTON JUNCTION & HARLOW WOOD Ward (1 seat)    
Steven Terence CARROLL Labour Party 661 Elected
Dawn Michelle GENT Liberal Democrats 655  
Sarah Elizabeth HEELEY Conservative Party 430  
       
Eligible Electorate 2729    
Votes Cast 1783    
Rejected Papers 37    
Voter Turnout 65.34%    
       
THE DALES Ward (1 seat)    
Helen Joy HOLLIS Labour Party 750 Elected
Philip Ashley SMITH Liberal Democrats 731  
       
Eligible Electorate 2412    
Votes Cast 1534    
Rejected Papers 53    
Voter Turnout 63.60%    
       
UNDERWOOD Ward (1 seat)    
Ricky-Lee COOKE Labour Party 306  
Wendy O'BRIEN Liberal Democrats 456  
Robert James SEARS-PICCAVEY Selston Parish Independents 715 Elected
Michelle Angela SIMS Conservative Party 315  
       
Eligible Electorate 2634    
Votes Cast 1815    
Rejected Papers 23    
Voter Turnout 68.91%